Petr Sýkora
Česká republika

Petr Sýkora

Podnikatel, filantrop a spoluzakladatel nadace Dobrý anděl

Petr Sýkora je český podnikatel, vizionář, filantrop a jeden ze spoluzakladatelů Nadace Dobrý anděl. Již v době studií na VŠE založil v roce 1993 se svým kamarádem Janem Černým společnost Papirius. Ta se postupně stala největším dodavatelem kancelářských potřeb ve střední a východní Evropě. V roce 2006 ji prodali americké firmě Office Depot, pro kterou pak ještě několik let pracovali.

O pět let později společně se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou založili nadaci Dobrý anděl podporující rodiny s dětmi, které se vlivem vážné nemoci dítěte, maminky či tatínka, dostaly do těžké životní situace.

Nadace stojí na třech základních principech a to, že dárci – Dobří andělé – díky svému andělskému účtu přesně vědí, které konkrétní rodině pomohli. Že je tato pomoc pravidelná, měsíční a ve výši několika tisíc korun. Především pak, že příspěvky Dobrých andělů nadace odevzdává rodinám do posledního haléře, jelikož provoz nadace je financován jeho zakladateli a dalšími spřízněnými filantropy.

V listopadu letošního roku nadace oslaví 11 let své činnosti, během níž pomohla více než 10.000 rodinám. „Od začátku fungování Dobrého Anděla cíleně držíme své zaměření. Je sice poměrně úzké, ale tím pádem je naše práce skutečně proveditelná, dlouhodobě řiditelná a také opravdu efektivní,“ vysvětluje Petr Sýkora svůj praktický přístup k filantropii.